ANASAYFA YOGA? BİZE YAZIN! YOGA EĞİTMENLİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI
 
 
Yoga ve Çiğ Beslenme -  Eylem Yılmaz  15/03/2012

Günlük yaşama dair kapsamlı bir yaşam öğreti sunan yoga sisteminde beslenme konusu da ele alınması gereken önemli bir konudur. Bu makalede uçsuz bucaksız beslenme konusunun detayına girmek yerine, çiğ beslenmenin yoga öğretisi içerisinde neden önemli bir yeri olduğunu –veya olması gerektiğini- ele alacağım.

Bugün dünyadaki önemli yoga inzivaları, çiğ  beslenmeye dayalı, arınma amaçlı bir beslenmeyle bir arada yürütülüyor. Pek çok yoga hocası, “yaşayan, canlı” besinlere dayanan çiğ beslenme (raw food) öneriyor. Peki nedir çiğ beslenme ve yoga arasındaki paralellikler ve çiğ beslenmek yoga yapanlar açısından neden önemli ? Maddeler halinde sıralayalım:

Hem yoganın hem de çiğ beslenmenin enerjiyi arttıran özellikleri var. İkisinin de bedende arındırıcı, yenileyici ve iyileştirici etkileri var. Hayvansal içerikli, unlu, nişastalı, rafine şekerli gıdalar sindirim sistemini yorup enerjiyi azaltırken, çiğ sebze ve meyvelere dayanan bir beslenme enerjimizi daha öncelikli beden fonksiyonları için korumamızı ve bedenimizi tazelememizi sağlar. Özetle, yoga da çiğ beslenme de bedensel ve zihinsel enerjimizi arttırır.

Yoga doğayla uyum halinde yaşamayı salık verir. Eti için diğer hayvanların yaşam haklarına tecavüz etmek yoganın şiddetten uzak durmayı, nefsi kontrol etmeyi ve kendisini diğer canlılardan üstün gören egosunu yenmeyi öğütleyen kurallarına terstir.

Yoga, doğuşu ve özü itibariyle sadeliği, doğallığı, basitliği simgeler. Katkısız, hormonsuz, taze ve pişirmek dahil herhangi bir işlem görmemiş doğal yiyeceklerin tüketimi de yoganın bu özellikleriyle uyumlu bir beslenme şeklidir.

Şimdi çiğ beslenme konusunu daha detaylı ele alalım:

Çiğ beslenme, yaşayan, canlı ve enzimden zengin gıdalar, buğday tohumu, filizlenmiş yeşil yapraklı sebzeler ve alkali sebze sularıyla vücudu arındırarak toksinlerin atılımını hızlandırmak ve bedenin restore edilerek optimum sağlığa ulaştırmayı amaçlar.

Raw Food (Çiğ Gıda) beslenme akımı, aşağıdaki temellere dayanır:

Tabii “çiğ olan her şeyi yemek” gibi bir şey söz konusu değil.  “Raw food” akımında esas olan her türlü hayvansal gıdadan uzak vegan bir beslenme.

İnsan vücudu eti değil, bitkileri sindirebilecek şekilde yaratılmıştır. Dişlerimizin şekli, etoburların aksine uzun olan sindirim kanalımız bile, özümüzde etobur olmayışımızın işaretidirler.

Atalarımız sadece koku ve tadlarına bakarak çiğ gıda ile beslenirlerdi.

Beslenme söz konusu olduğunda, günümüzde doğanın kurallarından sapmış durumdayız. Ziraat ve gıda endüstrisi hem çevreyi hem de gıdamızı kirlettiler; artık gıdalarımıza binlerce katkı maddesi ekleniyor, defalarca işleniyor, fazla pişiriliyor hatta paketlenmeden önce radyasyona maruz bırakılıyor, tarım ilaçlarıyla kirletiliyor, kısacası gıdamızın doğası bozuluyor. Bedenimiz bu doğası bozulan gıdaları tanımıyor ve sindiremiyor. Bu nedenle hücrelerimizi de rejenere edemiyor.

Araştırmalar göstermiştir ki, çiğ gıdanın bedende tokluk mekanizmasını tetikleyen ve fazla yemeyi engelleyen bir etkisi vardır. Temelde bu, bedenin ihtiyacı olan gerçek besini almasındandır.

Pek çoğumuz, sağlıklı besleniyor olduğumuz gibi bir illüzyon yaşıyoruz, ancak tükettiğimiz gıdalar yukarıda anlatılanlar ve bunlar ya işlenmiş ya da pişmiş oldukları için yaşamdan yoksunlar ve enzimleri öldürülmüş durumda. Bu gıdaları yiyerek “besleniyor” olduğumuzu iddia edemeyiz. Sonuçta immun sistemimiz çöküyor. Vücutta toksinler birikiyor. Aşırı protein tüketimi tümör, taş oluşumuna veya fazla kiloya sebep oluyor.

ÖZETLE, BEDENİMİZİN CANLI OLMASI İÇİN, YEDİĞİNİZ GIDANIN DA CANLI OLMASI GEREKİR.

Çiğ beslenmede izlenmesi gereken temel beslenme ilkeleri şunlardır:

Buğday çimindeki klorofil, tüm yeşil bitkilerdeki klorofile özdeştir. Buğday çimi komple protein, vitaminler, mineraller ve her şeyden önemlisi oksijen, enzimler, hormonlar ve fitobesinler içerir ve insanın ömür boyu kullanması gerekir.

Filizlenmiş ve çimlenmiş tohum ve tahıllar kolay sindirim ve maksimum beslenme için insan sağlığı için elzemdirler.

Günlük olarak çiğ alkali içeceklerin içilmesi asitlenme sürecini tersine çevirmek, bedende asit-alkali dengesinin kurulması ve beslenme açısından önemlidir.

Bolca sebze ve (makul oranda) meyve tüketmek, yaşadığımız kirli çevrede vücudumuzu güçlendirebilmek için önemlidir.     

-Tüm kimyasal içeren gıdaları beslenmemizden elimine etmek.

-Çiğ /pişmemiş sebze ve meyveler,  Filizlenmiş ve çimlenmiş tohum ve tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, filizlenmiş baklagiller, yeşil filizli gıdalar, alkali sebze suları ve bazı kurutulmuş gıdalar tüketmek.

Güneş ışığı tüm yaşamın enerji kaynağıdır ve bağışıklığımızı güçlendirmek için elzemdir.

Hava ve su varlığımızın 2 temel kaynağıdır.

Egzersiz büyük önem taşır ve iyileşme sürecini %40-50 oranında arttırabilir.

İyi işleyen bir sindirim sistemi, bedenin arınmış olması, sağlıklı bir beden yaratılmasının ön koşullarıdır. Doğru gıda kombinasyonları, sebze sularının düzenli olarak içilmesi, oruç ve kolon fonksiyonlarını düzenleyen işlemler ihmal edilmemelidir.

Kimyasal yollarla yapay olarak üretilmiş gıda takviyelerinden değil, gerçek ve tam gıdalardan ( yosunlar, bitkiler, polenler…) elde edilen gıda takviyelerinden (ama yukarıda bahsedilen gıdaların yerine değil, onları takviye amaçlı) yararlanın.

Beden-zihin ve ruhun entegrasyonu insan yaşamında temel bir rol oynar. Bu noktada yoga gibi kadim bir gelişim metodunun büyük katkıları vardır.

 

YİYECEKLER NEDEN PİŞİRİLMEMELİ?:

-Pişirme esnasında hayati enzimler yok ediliyor

-Proteinler pıhtılaşır ve hazımları zorlaşır.

-Vitaminler çoğunlukla yok edilir.

-Pestisitler daha da toksik bir yapı kazanırlar.

-Oksijen yok olur, serbest radikaller üretilir.

-Pişirilmiş proteinler %50 oranında besin kaybına uğrarlar.

-Sonuç olarak, oksijen, enzimler, fitobesinler ve hormonlar yok olur.

-Çiğ gıda ile beslenmek özellikle ileri yaşlarda çok önemlidir: Gençler pişmiş gıdaları sindirecek ek enzimler salgılayabilirler, ancak bu durum, yaş ilerledikçe ortadan kalkar ve yaşlılarda sindirim problemleri ve kabızlık yaratır. Bu nedenle yaş ilerledikçe çiğ beslenmeye geçmek daha da büyük önem kazanıyor. 

-Çiğ, özellikle de filizlenmiş gıdaları yemenin başka bir yararı: Bunlar yaşayan ve yenene kadar halen canlı ve gelişmekte olan besinlerdir, bu nedenle bio-elektriksel güçleri aktiftir ki, bu insanın enerjisini arttıran bir unsurdur.

-Sadece canlı ve çiğ gıdaların alkali etkisi pişmiş ve işlenmiş gıdaların bedende yarattığı  asitlenme sürecini (yaşlanma, hastalık, ölüm) tersine çevirebilir.

-Mercimek ve fasulye filizleri kırmızı et kadar protein içerirler, üstelik tamamen sindirilebilir bir formda; ayrıca günümüzde yediğimiz etlerdeki yağ, kolesterol, hormon ve antibiyotikleri içermezler.

Tüm bu nedenlerle, kısa süreli bir arınma kürü  amacıyla da olsa, senede en az 2 defa yogaya ek olarak çiğ beslenme kürleri yapmak sizi arındıracak, enerjinizi ve beden direncinizi arttıracak, sizi hastalıklara karşı koruyacaktır. Böyle bir beslenme fiziki yararlarının yanı sıra, yükselen enerjinizin zihinsel alanda daha etkili kullanılmasını sağlayacaktır.

Tüm yazılar
 
Yoga'yla Rekabetten Özgürleşmek [Ceren Özbıçakçı] Kanser Tedavisinde Tamamlayıcı: YOGA [Ceren Özbıçakçı] Yoga Kids [Ceren Özbıçakçı]
Stresin Panzehiri Yoga [Ceren Özbıçakçı] EVET BABAANNE “YOGO” YAPIYORUM VE UZUN SÜRE YAPMAK İSTİYORUM [Ceren Özbıçakçı] Yoga ve Beslenme [Arzu Kadriye Arıkan]
Yoga Din midir? [Arzu Kadriye Arıkan] Yaşasın Yoga'yla Tanıştım [Arzu Kadriye Arıkan] Şiddetsizliğim [Arzu Kadriye Arıkan]
Neden Yoga!!! [Arzu Kadriye Arıkan] Karma Yoga [Arzu Kadriye Arıkan] Haydi Çocuklar Yoga'ya... [Arzu Kadriye Arıkan]
Yogayla Placebo Etkisi [Hakime Rümeysa Laçin] Yaratılışın Yogası [Hakime Rümeysa Laçin] Tükenmişlik Sendromunu Yenmede Yoga [Hakime Rümeysa Laçin]
Nietzsche ve Yoga [Hakime Rümeysa Laçin] Mutluluk ve Huzur Kaynağı Olarak Yoga [Hakime Rümeysa Laçin] Meditasyon ve Yoga [Hakime Rümeysa Laçin]
İnsan ve Yoga [Hakime Rümeysa Laçin] Çakralarda Sema [Hakime Rümeysa Laçin] Aşkın Halleri [Hakime Rümeysa Laçin]
Hakime Rümeysa Laçin [Annelik Yogası] Yoga and Pregnancy [Pınar Gogulan] Yoga ve Spor [Selen Özpınar]
Yoga ve Yaşam [Selen Özpınar] Yoga ve Sanat [Selen Özpınar] Yoga ve Kendindelik [Selen Özpınar]
MEN DAKKA DUKKA [Selen Özpınar] Yoga and Islamic Namaz [Pınar Gogulan] Bir Ben Var Bende Benden İçeri [Hatice Karakuzu]
Yoga Çeşitleri [Banu Özgür] İçimizdeki Mucize - ÇAKRALAR [Hatice Karakuzu] Yoga Eski Dostlukları Bozar mı? [Banu Özgür]
Yoga ile Yeniden Doğuş [Hatice Karakuzu] Evrenin Sesi - OM [Hatice Karakuzu] Nefesin Sihiri [Hatice Karakuzu]
Stres ve Yoga [Hatice Karakuzu] Yoga ve Sabır [Senay Küsen] Asanalar ve Sağlığımız [Çiğdem Şengelli Sarman]
Çakralar ve Beslenme [Övgü Arabacı Yiğit] Guna [Ceren Özbıçakçı] Nefes [Ceren Özbıçakçı]
Yoga and Veganism [Pınar Gogulan] İshvara Pranidhana [Selen Özpınar] Yoga ve Düşünce Gücü [Övgü Arabacı Yiğit]
Kıyaslama ve Yoga [Övgü Arabacı Yiğit] Neden Yoga? [Senay Küsen] Tekamül ve Yoga [Övgü Arabacı Yiğit]
Yoga ve Odaklanma [Senay Küsen] Herkese Sevgi Vermek Zorunda mıyız? [Banu Özgür] Garudasana [Övgü Arabacı Yiğit]
Arınma ve Su [Ece Türkmut] Yoga ve Yeşil Yaşam [Ece Türkmut] Ahimsa ve Sauca için Ufak İşaretler [Ece Türkmut]
Yoga ve İslam Dini [Çiğdem Şengelli Sarman] Yoga ile Tanışma [Çiğdem Şengelli Sarman] Omuganız da Sizinle Aynı Yaşta Mı? [Çiğdem Şengelli Sarman]
Yoga ve Nefes Almak [Çiğdem Şengelli Sarman] Yoga ile Gelen Sağlık [Çiğdem Şengelli Sarman] Ne Ekersen Onu Biçersin [Çiğdem Şengelli Sarman]
Aklıma Gelen, Başıma Geliyor [Çiğdem Şengelli Sarman] Limit Sizsiniz! [Çiğdem Şengelli Sarman] Yoga and Autism [Pınar Gogulan]
Yoga İnsan Ruhunu Nasıl Yolculuğa Çıkarıyor [Banu Özgür] Tapas [Banu Özgür] Svadhyaya Yolunda Bir Keşif - Göbeklitepe [Ece Türkmut]
Yoga'nın Geometrisi [Nadide Bozkulak] Yoga ve Pilates [Esin Yılmaz] Yoga ve Din İişkisi [Esin Yılmaz]
Sağlıklı Yaşlanmak ve Yoga [Gürsel Boyacı] Ahimsa [Gürsel Boyacı] Dayaılmaz İkili: Yoga & Tango [Gözde Becerik]
Doğru Oturma Pelvisle Başlar [Elena Özyurt] Hayatın Enerjisi [Elena Özyurt] Vrksasana [Gürsel Boyacı]
Ses, sözcük, mantra [İrina Gültekin] Yoga ve Çalışan Kadın [Zeynep Demiralan] Yoga ve Ahamkar [Zeynep Demiralan]
Yoga ve Ben [Gürsel Boyacı] Yoga ve Anda Yaşamak [Gürsel Boyacı] Yoga ile Düzenli Uyku [Esin Yılmaz]
İlk Görüşte YogAşk [Yasemin Yıldırım] Yoga ve Tümevarım [Gözde Becerik] Preventif (Koruyucu) Bir Sağlık Uygulaması Olarak Yoga [Eylem Yılmaz]
Devenin Bize Öğrettikleri [Eylem Yılmaz] Yoga ve Çiğ Beslenme [Eylem Yılmaz] Yoga ve Sanat [İrina Gültekin]
Ceset Duruşu Korkunç mu Yararlı mı? [Elena Özyurt] Ayaklarımız Duruşumuzun Temelidir [Elena Özyurt] Yoga ile Tanışma [Zeynep Delvin Demiralan ]
Yoga ve Huzur [Türkan Tunalı] Yoga ve Mevlevilik [Hakime Rümeysa Laçin] Yoga Algım [Sinem Eğçin]
Yoga ve Gözlem [Can Arcan] Kaybedilenleri Kazanma Sanatı [Yeliz Şenbaş] Yoga'da Asanalar [Füsun Şahin]
Yoga'da Nefes [Füsun Şahin] Yoga ile Gevşeme [Füsun Şahin] Yoga'da Zihnimiz için Ahimsa ve Tapas [Begüm Boduroğlu]
İçe Dönüş [Begüm Boduroğlu] Yoga'nın Kollarından Yama'lar ve Niyama'lar [Özgenur Çığ] Yoga Felsefesi [Özgenur Çığ]
Yoga ve Başarı [Cumhure Alkan] Yoga ve Meditasyon [Cumhure Alkan] Hamilelik ve Yoga [Cumhure Alkan]
Yoga ve Ruhsal Şifa [Gülseren Aktaş] Chakralar ve Bedenimiz [Gülseren Aktaş] Yoga ile İçimizden Gelen Şifayı Tanımak [Gülseren Aktaş]
Yoga ve Farkındalık Çalışmaları [Gülseren Aktaş] Nefes [Gözden İçöz] Guna [Gözden İçöz]
Yoga ve Zihin [Gözden İçöz] Yoga ve Modern Yaşam [Füsun Şahin] Yoga ile Depresyonu Yenmek [Füsun Şahin]
Yoga ve Ben [Cumhure Alkan] Yoga ve Depresyon [Cumhure Alkan] İçselleşmek [Gözden İçöz]
Ahamkar (Ego) [Gözden İçöz] Yoga ile Stres [Gözden İçöz] Yoga ve Zihin Sağlığı [Begüm Boduroğlu]
Meditasyon [Özgenur Çığ] Kaos'un İçinde Yoga [Özgenur Çığ] Yoga ve Başarı [Cumhure Alkan]
Yoga'nın Basamaklarından Yama'lar ve Niyama'lar [Özgenur Çığ] Yoga Felsefesi [Özgenur Çığ] İç'e Dönüş [Begüm Boduroğlu]
Yoga ve Esneklik [Sibel Dev] Pranayama [Cumhure Alkan] Yoga'da Bedenimiz için Tapas [Begüm Boduroğlu]
Yoga Sutraları [Cumhure Alkan] Asanalar [Özgenur Çığ] Yoga ve İnsan [Füsun Şahin]
Yaşam Enerjimiz "Prana" [Özgenur Çığ] Benzer Ama Farklı: Yoga ve Pilates [Esra Karadayılmaz] Yoga ve Bütünleşmek [Begüm Boduroğlu]
Yoga ile Sevgiye Açılan Yol [Gözden İçöz] Olayı Unut, Dersi Tut [Gülsen Nasıl] Nefes [Begüm Boduroğlu]
Zihinsel Yetersizlikten Etkilenmiş Çocuklar ve Yoga [Selin Karlıer] Yoga'nın Tarihçesi ve Neden Yoga? [Esra Karadayılmaz] Yoga ve Stres [Esra Karadayılmaz]
Yoga ve Farkındalık [Begüm Boduroğlu] Yoga ile Adım Adım [Gülseren Aktaş] Kendini Tanımak [Sibel Dev]
Yoga ve Yaşam [Füsun Şahin] Yeniden Başlamak [Gözden İçöz] Yoga ve Farkındalık [Özgenur Çığ]
Masöz ve Yoga [Gülsen Nasıl] Yoga ve Annem [Zeynep Pembegül] Yoga'nın Sağlığımıza Etkileri [Yasemin Kırklarelili]
Yoa ile Tanışma [Gülseren Aktaş] Hayata Uyanış [Gözden İçöz] Yoga ve Tarihi [Cumhure Alkan]
Okullarda Yoga Yapmanın Getirileri [Nazan Nurhan Yıldırım] Yoga Bize Ne Katar? [Nazan Nurhan Yıldırım] Yoga ile Depresyondan Uzaklaşmak [Nazan Nurhan Yıldırım]
Prana ve Sakinlik [Nazan Nurhan Yıldırım] Beslenme ve Yoga [Nazan Nurhan Yıldırım] Om Nedir? [İsim Belirtilmemiş]
Yoga ve Vipassana Meditasyonu [Can Yıldırım] Yoga ve Theravada Budizmi [Can Yıldırım] Yoga ve Spor [Can Yıldırım]
Yoga ve Dağcılık [Can Yıldırım] Çocuklarla Yoga Yapmanın Önemi [Emine Güngör] Savaş Sanatları ve Yoga [Can Yıldırım]
Yoga ve Eğitim [Mürüvet Karaüzüm] Günlük Yaşamda Yoga [Emine Güngör] Hayata Pozitif Bakabilmek [Emine Güngör]
Hayatta Başımıza Gelenler Tesadüf Değildir [Emine Güngör] Uyanış - Shivananda Surya Namaskara [Gülbin Gütdal] Yoga Olmak [Gülbin Gütdal]
Asanalar-Doğa-Bilinç Buluşması [Gülbin Gütdal] Chandra ve Surya’nın dansıTango [Gülbin Gütdal] Yoga ve İç Özgürlük [Gülbin Gütdal]
Özgürleşebilmek [Bilge Omala] Doğa'mızla Kucaklaşma [Bilge Omala] Yoga'ya Bir Bakış [Ayseli Demirmen]
Yoga ve Yaşam [Betül Yükselici] Yoga ve Tiroid Hastalıkları [Tibet Aktaş] Yoga ve Tarihçesi [Tibet Aktaş]
Yoga ve Sağlık [Tibet Aktaş] Yoga ve Reiki [Betül Yükselici] Yoga ve Meditasyon [Betül Yükselici]
Yoga ve İnsan Sağlığı [Semra Ay] Yoga ve İmgeleme [Tibet Aktaş] Yoga ve Gevşeme [Tibet Aktaş]
Yoga ve Farkındalık [Tibet Aktaş] Yoga ve Beslenme [Ayseli Demirmen] Yoga ve Beslenme [Tibet Aktaş]
Yoga ve Asanalar [Betül Yükselici] Yoga Nedir? [Betül Yükselici] Niyama Bölümü [Ayseli Demirmen]
Yama Bölümü [Ayseli Demirmen] Surya Namaskara - Güneşe Selam [Ayseli Demirmen] Pranayamanın Faydaları [Semra Ay]
Pranayama Nedir? [Ayseli Demirmen] Neden Yoga? [Ayseli Demirmen] Neden Asana? [Ayseli Demirmen]
Menapoz ve Yoga [Tibet Aktaş] Meditasyon ve Yoga [Tibet Aktaş] Gençlik Dönemi ve Yoga [Tibet Aktaş]
Chandra Namaskara - Aya Selam [Ayseli Demirmen] Asanalar - Yoga Duruşları [Ayseli Demirmen] Madonna'nın Yoga Sırrı [Anna Yaşa]
Neden Hamile Kadınlara Yoga Gerekiyor? [Anna Yaşa] Yoga ve Sağlık [Anna Yaşa] Çocuklar, Gençler ve Yoga [Anna Yaşa]
Yoga ile Kendini Tanımak [Anna Yaşa] Asla Söyleme "Asla" [Anna Yaşa] Yoga Strese Karşı [Anna Yaşa]
Ben Bir Yogi Olmak İstiyorum [Anna Yaşa] Yoga'nın Barışa ve Sevgiye Etkisi [Anna Yaşa] Doğum Sonrası Yoga [Anna Yaşa]
 
Yoga Türkiye bir Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü iştirakidir.
Tüm hakları saklıdır. 2019 ©